Jarná symbolika


  Jarná symbolika

  Konečne k nám prišla jar s príjemnými teplotami a nezameniteľnými vôňami. Vždy dlho očakávané ročné obdobie čoraz viac domácností víta zdobením a tvorením jarných dekorácií. Symboly jari sa predsa neobmedzujú len na Veľkú noc. Jar bola vždy vnímaná ako začiatok niečoho nového vo všetkých kultúrach.
  Krásne farebné vajíčka symbolizujú nesmrteľnosť, ale aj plodnosť a ženský pricpíp. Môžeme ich naaranžovať na stôl, či komodu, ale aj zavesiť na stuhy, či prírodné špagáty. Rozbité škrupiny skvele poslúžia aj ako mini črepníčky pre rôzne bylinky, napríklad žeruchu.


  Mladé rozkvitnuté halúzky vo vázach rôznych tvarov prinesú krásu prebúdzajúcej sa prírody do interiéru.  Vychytávkou môžu byť napríklad zafarbené konáriky brezy. Vložené do vody ožijú a ich čerstvo napučané svetlozelené lístky budú kontrastovať so zvoleným farebným odtieňom. Halúzky symbolizujú tvorivú energiu a mužský princíp.

  Baránok je obrazom obety. Jahňacie mäso síce zažíva svoju renesanciu, napriek tomu stále veľa domácností uprednostňuje podobu baránka vo forme koláča, či čokoládových figúrok.
  Kuriatka a zajačiky sú symboly, ktorých korene pochádzajú z pohanských kultúr a boli zasvätené bohyniam jari. Magické a obradné úkony mali zabezpečiť dobrý začiatok hospodárskeho roka, hojnosť, prosperitu a zdravie ľudí.


  Jar so svojou pestrofarebnosťou poteší nielen oko, ale aj dušu. Prináša viac slnka, jarný dážď pôsobí osviežujúco, pučiace stromy a krásne nežné kvety prinášajú vlnu optimizmu. A možno naozaj aj chuť na nové začiatky.
  Vyzdobme sa preto symbolmi jari a vylaďme sa na radosť :)

  Wed, March 22 2017

  Lucia Pavlíková

  0 Komentár

  Súvisiace produkty

  Komentár (0)